Raportowanie ESG staje się faktem. Branża TSL nie jest na to gotowa.
Od tego roku zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa CSRD. Oznacza to, że firmy już teraz muszą zacząć gromadzić dane, które będą podstawą do raportowania ESG w 2025 r.
– Firmy z branży TSL muszą mieć świadomość, że podmioty obecnie zobowiązane do raportowania ESG będą opierały swoje dane na całym łańcuchu dostaw. Oznacza to, że zrównoważony rozwój będzie dotyczył również średnich i małych firm, bo ślad węglowy lub zużycie energii może mieć wpływ na działalność dużych podmiotów, z którymi współpracują. Będą one też wymagały odpowiednich danych od swoich kontrahentów czy podwykonawców. Kwestie raportowania ESG rozpoczynają się już w momencie przeprowadzania odprawy celnej i wyboru jej formy – standardowej lub uproszczonej – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.
Raportowanie ESG w praktyce
Dyrektywa CSRD wprowadza obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju. W pierwszej kolejności obejmie największe podmioty, które zatrudniają co najmniej 500 osób i spełniają co najmniej jedno z dwóch kryteriów finansowych: obrót na poziomie 40 mln euro zł, aktywa – 20 mln euro. Od 2025 roku dyrektywa obejmie wszystkie duże podmioty (powyżej 250 pracowników, 40 mln euro obrotu, 20 mln euro aktywów) oraz średnie i małe firmy, które zatrudniają powyżej 10 pracowników, o obrocie 700 tys. euro i sumie aktywów 350 tys. euro.
Co w praktyce oznacza raportowanie ESG? Firmy powinny zacząć zbierać dane, w jaki sposób wprowadzają w życie zasady zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z dyrektywą CSRD raport będzie podlegał audytowi, a podanie nieprawdziwych informacji wiąże się z odpowiedzialnością karną i finansową. Tymczasem nadal wiele przedsiębiorstw nie wie, które dane będą potrzebne w przypadku raportowania ESG.
– Firmy z branży TSL muszą też uświadomić sobie, że ESG nie dotyczy wyłącznie raportowania, może zdecydować o utracie lub wzmocnieniu pozycji rynkowej. Jeśli organizacje planują rozwój i ekspansję, muszą myśleć o zrównoważonym rozwoju, bo obecnie to właśnie ESG może zapewnić przewagę konkurencyjną – dodaje Joanna Porath.
Masz pytanie?
Zapraszamy do kontaktu z nami