Tym mianem określa się ujednolicony zbiór stawek i opłat. W odniesieniu do przepisów celno-podatkowych takim zbiorem jest taryfa celna, która zawiera informacje o:
- kodach towarów,
- stawkach celnych,
- podatku VAT i akcyzy,
- obowiązujących zakazach i ograniczeniach w przywozie i wywozie towarów.
Kod towaru określa rodzaj, przeznaczenie i zastosowanie danego towaru, który jest obejmowany jedną z procedur celnych. Dzięki systemom teleinformatycznym taryfikacja celna w UE przebiega szybko i sprawnie. Umożliwia to system informacji taryfy celnej ISZTAR.
System informacji taryfy celnej ISZTAR
System ten dostarcza szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego z zagranicą. Dane, które można tam znaleźć pochodzą z systemu Taryfy Celnej Wspólnot Europejskich TARIC (taryfa celna UE) oraz danych krajowych dotyczących podatku VAT, akcyzy i innych krajowych środków pozataryfowych.
Serwis ISZTAR udostępnia informacje takie jak:
- przeglądarkę taryfową,
- kalkulator taryfowy,
- alfabetyczny indeks towarów,
- elektroniczną wersję baz danych taryfy celnej (tzw. plik startowy).
Poza takimi danymi jak taryfa celna, znajdziemy tam również informacje o:
- kontyngentach taryfowych lub dokumentach wymaganych przy odprawie celnej,
- wymaganych kontrolach i inspekcjach przez takie organy państwowe jak: WIORiN, WIJHARS, Inspekcja Sanitarna, Inspektorat Weterynarii.
TARIC i kody CN
System klasyfikacji i opisu towarów, na którym bazuje taryfa celna UE, umożliwia zbieranie i wymianę informacji na temat handlu zagranicznego. W tym celu w Unii Europejskiej stosowana jest Nomenklatura Scalona (CN), która jest rozwinięciem światowego zharmonizowanego systemu oznaczania i kodowania towarów, znanego jako System Zharmonizowany (HS).
Połączeniem systemu klasyfikacji towarów w CN oraz stawek celnych dla każdej klasy towarów, obowiązujących na obszarze UE, jest Wspólna Taryfa Celna. Natomiast rozwinięciem tej Taryfy jest zintegrowana taryfa celna UE (TARIC).