Related Posts

Wydatki na AI

Nowe wydatki w branży TSL

4.7/5 (Oceny: 4)

Odbicie inwestycyjne w branży TSL. Według najnowszych danych Barometru EFL -26 proc. firm transportowych, spedycyjnych i logistycznych planuje bardziej się rozwinąć.  Istotne dla branży będzie przeznaczenie środków na zakup systemów operacyjnych, nowoczesne technologie i przestrzeń magazynową.

 

Pomimo obecnie ciężkiej sytuacji w branży, firmy z sektora transportu, spedycji i logistyki w Polsce planują w 2024 roku zwiększyć inwestycje. Według danych Barometru EFL, co czwarta firma z branży TSL zamierza przeznaczyć więcej środków na inwestycje w nadchodzących miesiącach. Przetwarzanie transakcji, zarządzanie ryzykiem, w tym ryzykiem celnym, monitorowanie ataków hackerskich i obsługa klienta – to część z zadań, jakie obsłużyć będą mogły nowoczesne systemy, w które branża TSL zamierza zainwestować. Ważna będzie także automatyzacja.

 

Inwestowanie w nowe technologie

 

Automatyzacja choćby magazynów, pozwoli sprawniej przygotować zamówienia do realizacji.

 

Jak to wygląda obecnie w Polsce?

  • 11 proc. magazynów zautomatyzowanych jest w pełni
  • 90 proc. obsługujących kanały tradycyjne, zautomatyzowanych jest częściowo
  • 70 proc. magazynów obsługujących e-commerce, również zautomatyzowanych jest częściowo

 

W branży widać coraz większe zainteresowanie rozwojem w tej dziedzinie, ale nie tylko. Trzeba pamiętać, że cały sektor jest nieustannie pod silną presją. Nowoczesne systemy ułatwią procesy już od momentu pozyskania klienta, aż do momenty pakowania jego zamówienia.

 

Inwestowanie w nowe technologie pozwoli lepiej zarządzać pracą magazynów. Wyzwaniem natomiast będzie zintegrowanie tych nowych systemów z mnogością celnych systemów teleinformatycznych – podkreśla Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

 

Firmy tego kluczowego dla gospodarki krajowej sektora, planują swój rozwój, kładąc także nacisk na cyfryzację czy inwestowanie w sztuczną inteligencję. Inwestycje w nowe technologie maja szczególnie znaczenie dla usługi e-commerce. Nadchodząca nowa reforma Unijnego Kodeksu Celnego ma wprowadzić m.in.: odpowiedzialność platform internetowych za zgodność przesyłek i ich zawartości z prawem UE, w tym reperkusje finansowe i niefinansowe. Oznacza to, że e-commerce już dzisiaj musi zainwestować w sprawne systemy teleinformatyczne kompatybilne z nadchodzącą Centralną Celną Bazą Danych UE, która ma być wprowadzona do użytku dla e-commerce w 2028 r.

 

Wprowadzenie Centralnej Bazy Danych UE opartej na AI ma znacząco usprawnić i przyspieszyć procesy celne oraz przynieść wymierne korzyści z tytułu należności celno-podatkowych – dodaje Joanna Porath. W 2032 baza ta ma być gotowa do użytku dla wszystkich przedsiębiorców, natomiast obligatoryjna dla wszystkich ma być dopiero od 2038 r. Wdrożenie nowych technologii a w szczególności AI, może dać firmom z branży TSL znaczącą przewagę.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z nami