Related Posts

Joanna Porath (od lewej), właścicielka agencji celnej AC Porath, Marina Basso Michael, Regional Director Europe bei PORT OF HAMBURG Marketing, Joanna Tymińska, Marketing & Development Manager w agencji celnej AC Porath.

Wieczór Portowy Hafenabend, czyli zacieśnianie relacji biznesowych

Oceń post

Wpływ wojny w Ukrainie na logistykę w Polsce i na świecie, indywidualne wymagania w zakresie prawa celnego podczas realizacji procedury dopuszczenia do obrotu węgla z różnych rejonów świata, pozrywane łańcuchy dostaw i alternatywne sposoby dostarczania towaru – to tematy rozmów, które dominowały na tegorocznym Wieczorze Portowym Hafenabend.

To wydarzenie cykliczne, które odbywa się w Warszawie i służy wymianie informacji, doświadczeń oraz wspieraniu kontaktów między firmami spedycyjnymi, armatorami, przewoźnikami oraz przedstawicielami agencji celnych.

Wieczór Portowy Hafenabend to okazja, by omówić bieżące wydarzenia i podzielić się opinią na temat wyzwań, przed jakimi staje cała branża spedycyjno-celna. Ponieważ tak wiele mówi się obecnie o sprowadzaniu węgla do Polski, był to jeden z głównych tematów naszych rozmów. Analizowaliśmy indywidualne wymagania w zakresie prawa celnego i akcyzowego podczas realizacji procedury dopuszczenia do obrotu węgla z różnych rejonów świata. Oczywiście nie obyło się też bez dyskusji wokół wpływu toczącej się wojny w Ukrainie na logistykę w Polsce i na świecie – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Tranzyt a działania zbrojne na terenie Ukrainy

Tematem rozmów było też przystąpienie Ukrainy do Konwencji o Wspólnej Procedurze Tranzytowej oraz Konwencji SAD o upraszczaniu formalności w handlu towarami. Zwracano uwagę na korzyści, jakie to ze sobą niesie, ale też wynikające z tego zagrożenia.

Możliwe są problemy z uzyskaniem gwarancji na tranzyt na terenie ogarniętej wojną Ukrainy, wzrost cen za otwieranie tranzytów na Ukrainę, ryzyko niezamknięcia procedury tranzytowej. Największe zagrożenia to brak pieniędzy na zabezpieczenie celne ładunków przewożonych na Ukrainę, bo przerzucono na gwarantów, przewoźników i agencje celne odpowiedzialność za ciążący na towarze dług celny. Czyli za wszystkie należności celno-podatkowe, aż do przeprowadzenia kolejnej procedury celnej w Ukrainie. A przecież doskonale wiemy, że na terenie tego kraju toczą się nadal działania zbrojne – wyjaśnia Joanna Porath.

Wyzwania stojące przed branżą

Podczas Wieczoru Portowego Hafenabend dyskutowano też o pozrywanych łańcuchach dostaw i alternatywnych sposobach dostarczania towaru oraz zmianach w zarządzaniu logistycznym wynikających z pandemii. Dla firm spedycyjno-celnych gorącym tematem są też nadal wyzwania związane z odprawami importowo-eksportowymi z i do Wielkiej Brytanii po Brexicie czy problematycznymi, nieprzewidywalnymi sytuacjami w zgłoszeniach celnych na terenie Unii Europejskiej.

– Nasza firma specjalizuje się w trudnych kierunkach, również w obsłudze Wielkiej Brytanii po Brexicie, realizujemy też najbardziej niestandardowe zlecenia, więc zdajemy sobie sprawę z wielu wyzwań, przed jakimi staje nasza branża – mówi Joanna Tymińska, Marketing & Development Manager w agencji celnej AC Porath.

Przede wszystkim jednak Wieczór Portowy Hafenabend to spotkanie networkingowe, które ma na celu wspieranie kontaktów w branży spedycyjno-celnej. Nic tak bowiem nie zacieśnia wzajemnych relacji jak osobista wymiana doświadczeń z partnerami biznesowymi.

 

Fot. Krzysztof Durkiewicz / HHM

Wieczór Portowy Hafenabend sprzyja zacieśnianiu relacji biznesowych. Na zdjęciu: Joanna Porath (od lewej), właścicielka agencji celnej AC Porath, Marina Basso Michael, Regional Director Europe bei PORT OF HAMBURG Marketing, Joanna Tymińska, Marketing & Development Manager w agencji celnej AC Porath.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z nami