Related Posts

AC Porath na Kongres Intermodal In Poland

AC Porath na kongresie Intermodal In Poland

5/5 (Oceny: 2)

Debaty, prezentacje, wystawa nowoczesnych technologii dla branży TSL oraz wizyta studyjna w terminalach Rejonu Przeładunkowego Małaszewicze – to tylko część wydarzeń, jakie miały miejsce podczas kongresu Intermodal In Poland w Janowie Podlaskim. Nie mogło tam zabraknąć agencji celnej AC Porath.

W kongresie wzięło udział ponad 400 uczestników – ekspertów, przedsiębiorców, dostawców technologii i narzędzi IT dla sektora logistycznego. Byli też przedstawiciele administracji publicznej, którzy reprezentują instytucje i organizacje, zaangażowane w funkcjonowanie intermodalnych łańcuchów dostaw.

Debaty, spotkania, prelekcje

Jednym z najważniejszych punktów kongresu były debaty na temat rozwoju i przyszłości branży logistycznej w Polsce. Wśród wiodących tematów znalazły się m.in.: te dotyczące znaczenia transportu intermodalnego, współpracy portów morskich oraz przewoźników drogowych z branżą intermodalną, transformacji energetycznej oraz rozbudowy Centrum Przeładunkowego Małaszewicz. Omawiano też problem wąskich gardeł na przejściach granicznych, wydłużenie czasu transportu przez ilość obowiązujących inspekcji, raportowania śladu węglowego (ESG) czy poszukiwanie nowych tras na wymianę handlową drogą kolejową z Dalekim Wschodem.

Sytuacja na Ukrainie wciąż jest istotnym elementem zakłócającym wymianę handlową Wschód-Zachód, dlatego rozwija się wymiana handlowa drogą kolejową w korytarzu Północ-Południe. Budowana jest infrastruktura kolejowa i terminalowa na trasie pomiędzy państwami nordyckimi a resztą świata poprzez porty Koper czy Triest. W ostatnim czasie zwiększył się też transport kolejowy przez Litwę, Łotwę, Estonię – komentuje Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Jaka przyszłość czeka branżę TSL?

Agencja celna AC Porath uczestniczyła w debacie „Czas niepewności w branży TSL – wyzwania, problemy, a może… szanse?”. Eksperci zastanawiali się, jak w dłuższej perspektywie zmieni się rola przewoźników drogowych i wzrośnie znaczenie przewozów krótkodystansowych związanych z obsługą terminali intermodalnych. Wiadomo, że oprócz wahań popytu i cen, wpływ na branżę TSL mają też decyzje polityczne, takie jak Brexit, sankcje przeciw Rosji i Białorusi, a także zmiany przepisów prawa.

Jesteśmy nie tylko agencją celną, ale też pełnimy funkcję doradczą dla klientów. Dostajemy od nich pytania o Brexit, sankcje, wymagane procedury. Po Brexicie uruchomiliśmy szkolenia dla firm i kierowców, którzy działają na rynku brytyjskim. Podobne szkolenia zaczęliśmy prowadzić kiedy ruszyły przewozy z i do Ukrainy. Dziś dobrze wyszkolony spedytor jest na wagę złota. Wiele szkół nie kształci w zakresie ceł, dlatego ważna jest rola firm szkoleniowych – przekonywała Joanna Porath, prezes AC Porath.

Kolejna edycja kongresu Intermodal In Poland w Janowie Podlaskim odbędzie się za rok, w dniach 12-14 czerwca 2024 r.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z nami