Related Posts

Nowe centrum logistyczne na Pomorzu. To szansa na usprawnienie transportu.

5/5 (Oceny: 3)

Dobra wiadomość dla branży spedycyjnej. Na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI), nieopodal terminala Baltic Hub, rozpoczęła się budowa nowego centrum logistycznego. „Polskie porty, zwłaszcza w Gdańsku i Gdyni, odgrywają istotną rolę w obszarze transportu kontenerowego w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego ta inwestycja jest niezwykle ważna dla ich rozwoju i utrzymania wiodącej roli” – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

CTPark Gdańsk Port to kompleks przemysłowo-magazynowy, który będzie ważnym zapleczem dla polskich portów pod kątem CFS (Container Freight Station), czyli infrastruktury i usług związanych z obsługą kontenerów w portach.

CFS obejmuje różne działania, m.in. rozładunek i załadunek kontenerów, składowanie, sortowanie, kontrolę celną, pakowanie i rozpakowywanie towarów. To wszystko wymaga odpowiedniej powierzchni, dlatego nowe centrum logistyczne w tym właśnie miejscu na pewno usprawni operacje przeładunkowe – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Strategiczne miejsce

W ramach inwestycji, powstaną dwa budynki o łącznej powierzchni 117 000 mkw. Obecnie trwa budowa pierwszej hali kompleksu, która ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Usytuowanie nowego centrum logistycznego, pomiędzy autostradą A1 a terminalem Baltic Hub nie jest przypadkowe. Ma to być ułatwienie dla firm logistycznych, które prowadzą działalność międzynarodową z wykorzystaniem transportu drogowego, morskiego, lotniczego i kolejowego.

Należy pamiętać, że w ramach PCI swoją działalność prowadzą także wysoko wyspecjalizowane podmioty, które skupiają się na przeładunku towarów w formie bezpośredniej – z kontenerów na naczepy czy też specjalistycznych kontenerów do przewozu zboża lub stali na kontenery morskie. Na uwagę zasługują też zlokalizowane na bezpośrednim zapleczu Baltic Hub place przeładunkowe, posiadające możliwość rozformowywania czy sztauowania ładunków ponadgabarytowych – mówi Joanna Porath.

Nowy szlak handlowy

CTPark Gdańsk Port nie jest to jedyną inwestycją tego typu na zapleczu Baltic Hub. Centrum logistyczne Off-dock Gdansk, położone na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego, zajmuje się przeładunkiem specjalistycznych kontenerów i różnorodnych towarów, w tym towarów sypkich, samochodów i towarów nienormatywnych, a także świadczy usługi dodatkowe typowe dla magazynów przeładunkowych. Off-dock Gdansk gwarantuje swoim kontrahentom przeładunki w relacji bezpośredniej, co redukuje koszty składowania, a „droga wewnętrzna”, łącząca plac z Portem Gdańsk pozwala na szybki transport towarów pomiędzy terminalem a magazynem.

Tego typu inwestycje będą zyskiwały na znaczeniu, bo w związku z niestabilną sytuacją geopolityczną, przede wszystkim toczącą się wojną w Ukrainie, coraz więcej mówi się o nowym szlaku handlowym na linii północ-południe.

Dlatego wszystkie nowe inwestycje na tym szlaku cieszą się zainteresowaniem, bo dają nadzieję na większą stabilizację łańcuchów dostaw – dodaje Joanna Porath.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z nami